جنین‌های مصنوعی

جنین‌شناسان دانشگاه کمبریج انگلستان در یک جهش فناوری در جهت تعریف مجدد شکل‌گیری حیات انسان، به پرورش جنین‌های شبه‌واقعی موش تنها با استفاده از سلول‌های بنیادی پرداخته‌اند. هیچ تخم یا اسپرمی در کار نیست، فقط سلول‌ها از یک جنین دیگر گرفته می‌شوند. پژوهشگران سلول‌ها را با دقت در یک پوشش سه‌بعدی قرار دادند و نتیجه، انتقال و منظم‌سازی آن‌ها به شکل پوشش چندروزه‌ی جنین موش بود. به‌گفته‌ی ماگدلنا زرنیکا گوئتز، سرپرست تیم پژوهش:می‌دانیم سلول‌های بنیادی به‌خاطر پتانسیل بالایی که دارند، شگفت‌انگیز هستند. اما نمی‌دانستیم که قادرند به زیبایی و به‌ شکلی بی‌نقص به سازماندهی خود بپردازند.

زرنیکا گوئتز می‌گوید جنین‌های ساختگی او شاید نتوانند در بدن موش‌ها رشد کنند؛ اما این بررسی‌ها ثابت می‌کنند که تولید مثل پستانداران بدون نیاز به تخمک امکان‌پذیر است. البته این هدف اصلی زرنیکا گوئتز نیست. هدف او پاسخ به این سؤال است که چگونه سلول‌های یک جنین نقش‌های ویژه‌‌ی خود را بر عهده می‌گیرند. مرحله‌ی بعدی، ساخت یک جنین مصنوعی از سلول‌های بنیادی انسانی است. این پروژه در دانشگاه‌ میشیگان و راکفلر پیگیری می‌شود.

جنین‌های مصنوعی انسانی می‌توانند به دانشمندان در رفع ابهام توسعه‌ی اولیه‌ی جنین کمک کنند و از آنجا که این جنین‌ها با سلول‌های بنیادی دستکاری‌شده آغاز می‌شوند، آزمایشگاه‌ها می‌توانند از طیف کاملی از ابزار از جمله ویرایش ژنتیکی برای بررسی‌ آن‌ها در حین رشد استفاده کنند.

با این حال، جنین‌های انسانی، مسائل اخلاقی متعددی در پی دارند. اگر تشخیص آن‌ها از جنین‌های واقعی غیر ممکن شود، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ تا چه مدت قبل از احساس درد می‌توانند در آزمایشگاه رشد کنند؟ قبل از پیشرفت علم باید به این سؤال‌ها پاسخ داد.

منبع: زومیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *